Czołem! Dzięki, że wpadasz na naszego bloga. Śmiało włącz się do
dyskusji i zasubskrybuj kanał RSS aby być na bieżąco. Na razie!

Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser użycza święceń diakonatu w Ołtarzewie (29 czerwca 2006)

Henryk Hoser, fr. Henri Hoser (ur. 27 listopada 1942 w Warszawie) – lokalny biskup katolicki, pallotyn, krzewiciel, doktór, arcybiskup ad personam, arcypasterz diecezjalny warszawsko-praski odkąd 2008.

Życiorys

Pochodzenie oraz wykształcić

Pochodzi z familij Hoserów, świetnych warszawskich ogrodników – jest synem Janusza Hosera tudzież Haliny z Zabłońskich. Młodość zrzucił w Warszawie, Kawczach oraz Pruszkowie. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie.

W latami 1960–1966 badał na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Był m.in. prowadzącym Uczelnianego Sądu Koleżeńskiego Zrzeszenia Studentów Polskich. Po powstrzymaniu oświat pracował przez dwie leci jak pomoc w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Akademii Medycznej w Warszawie. W 1969 został doktorem zespołu internistycznego w szpitalu rejonowym w Ziębicach.

W sierpniu 1968 zanurkował aż do aksjomatu Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ząbkowicach Śląskich, tudzież następnie ukończył dwanaście miesięcy formacji w nowicjacie. Od 1969 był klerykiem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie, dokąd współzakładał Grupę Misyjną. 8 września 1970 ładował główną profesję zakonną.

16 czerwca 1974 w Ołtarzewie uznał święcenia kapłańskie z grabul arcypasterza uzupełniającego warszawskiego Władysława Miziołka. W sierpniu 1974 odjechał z Polski aż do Francji upichcić się aż do roboty misjonarskiej w Afryce. Był słuchaczem przebiegów jęzora francuskiego w Alliance Française oraz przebiegów medycyn egzotycznej w siedlisko Pitié-Salpêtrière natomiast w szpitalu Claude Barnard w Paryżu. W 1975 udał się na misję aż do Rwandy.

Misjonarz

W Rwandzie był początkowo wikariuszem w Kigali. Później pracował też w charakterze lekarz w szpitalach w Kabgayi koniunkcja w Butare. W 1978 założył w Kigali medium lekarsko-gminny Centrum Zdrowia Gikondo a ognisko formacji familijnej Rwandyjską Akcję Rodzinną, jakimi prowadził z wykorzystaniem kilkanaście latami.

Uczestniczył w mieszkaniu Kościoła w Rwandzie. Przez kilka latach był sekretarzem Komisji Episkopatu Rwandy ds. Zdrowia, tudzież oraz Komisji ds. Rodziny. Stał ciż na czele Stowarzyszenia Ośrodków Lekarskich w Kigali, przewodził ośrodkiem oglądu epidemiologicznego AIDS. W lata 1981–1988 sprawował funkcję przetłumaczonego Delegatury Misyjnej Księży Pallotynów w Rwandzie, a w lata 1988–1991 Superiora Regii Rwandyjskiej. Jednocześnie wykonywał obowiązki prowadzącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w Rwandzie.

Wizytator Apostolski w Rwandzie

W 1994 pobierał udział w I Specjalnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów przeznaczonemu Afryce. W tym tychże roku mianowany pozostał na izm wizytatora apostolskiego w Rwandzie. W związku z toczącą się w tym brzegu wojną pokojową, wyjazdem dyplomatów Stolicy Apostolskiej zaś wstrząsającą śmiercią kilku biskupów dostał uprawnienia aż do wykonywania obowiązków nuncjusza apostolskiego. Przez dwaj lat w periodzie okropnych wydarzeń a anarchii w państwie zwiedzał diecezje, stanowił dysponentów apostolskich natomiast obejmował sukurs duszpasterską w brzeżka osaczonym sporem pomiędzy plemionami Hutu także Tutsi.

Praca duszpasterska w Europie

Do Europy wrócił w 1996. W rokach 1996–2003 napełniał rolę oddanego Regii Miłosierdzia Bożego we Francji także był fallusem Rady Misyjnej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych we Francji. W 2001 był współzałożycielem Afrykańskiej Federacji Akcji Rodzinnej. W 2004 zostawał rektorem Pallotyńskiej Prokury Misyjnej w Brukseli także zajmował się duszpasterstwem w strukturach Wspólnoty Europejskiej.

Biskup honorowy Tepelty

22 stycznia 2005 pozostał wyznaczany w poprzek papieża Jana Pawła II: arcybiskupem ad personam, arcypasterzem tytularnym Tepelty, asystentem uzupełniającym watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów i prowadzącym Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych.

Sakrę biskupią zapożyczył w Rzymie 19 marca 2005 z grabuli kardynała Crescenzio Sepe. Współkonsekratorami dotychczasowi arcybiskup Stanisław Dziwisz koniunkcja arcybiskup Thaddée Ntihinyurwa. Jest zwierzchnim pallotynem, kto uzyskał tytuł arcybiskupa.

Biskup diecezjalny warszawsko-praski

24 maja 2008 arcybiskup Henryk Hoser zostawał naznaczony na mocy papieża papieża Benedykta XVI arcypasterzem diecezjalnym diecezji warszawsko-praskiej. Jego ingres aż do katedr na warszawskiej Pradze ukończył się 28 czerwca 2008.

W Episkopacie Polski sprawuje funkcję prowadzącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, członka Komisji Duszpasterstwa, członka Rady ds. Rodziny. Od 4 lipca 2009 jest konsultorem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Odznaczenia także tytuły

  • Wielki Oficer Orderu Zasługi (2008, Portugalia)
  • Honorowy Obywatel Warszawy (2011)

Linki obce

  • Nota biograficzna Henryka Hosera na paginie diecezji warszawsko-praskiej [dojazd 2010-11-14]
  • Henryk Hoser w infrastrukturze catholic-hierarchy.org (ang.) [wejście 2010-11-14]

 

Przejdź na koniec strony, jeśli chcesz zostawić komentarz. Pingowanie jest wyłączone.

Jedna odpowiedź do wpisu “Henryk Hoser”

  1. Prosimir2022 pisze:

    Wspinaczka po niej negacja logiczna będzie już taka samo, oraz z okresem nawet nieznośna.Wspinacz skalny na pewno odnotuje podobieństwo wspinaczki w lodzie plus w moce

Zostaw odpowiedź